Oysa zenginliğin başka anlamları var…

Zenginlik sabahları poğaça yiyebilmektir. Merdivenleri yardımsız çıkabilmektir. Güzel günleri bekleyebilmektir. Kendine inanabilmektir. Zenginlik, varlığından mutluluk duyduğun her şeydir – Can Yücel 

(27.10.2020)

Ege Atis

Para kazanmak insanlar için temel ihtiyaçların başında gelir. Geleceğe yönelik hayaller kurmak, birikim elde etmek ve çaba göstermek çok değerlidir. Zenginlik bireylere sorulduğu zaman ilk olarak elde edilen birikimleri ve para kazanmayı çağrıştırıyor. Öte yandan hayatta elde ettiğimiz ya da edeceğimiz birikimler kadar, zengin önceliklerimiz olduğunu düşünüyorum. Bu yazımda sizlere kendi zenginliklerimi aktaracağım.

Zenginlik doğada aranmalı…

Doğayı çok seviyorum ve her yazımda değinmeye özen gösteriyorum. Toprağın gücü, elde edilen ürünler gerçek anlamda şifa kaynağımız. İşte bu noktada doğanın, zenginliklerin başında geldiğini unutmamalıyız. Örnek vermem gerekirse, bir portakalı dalından kopartıp yediğim zaman kendimi dünyanın en şanslı insanlarından biri olarak görüyorum. Bu noktada zenginliği başka yerlerde aramamak gerektiğini düşünüyorum. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda doğaya kaçışı deneyin. Şehrin gürültüsünden uzakta daha zengin hissedeceksiniz.

Sağlık en büyük hazinemiz…

Hazinenin sözlük anlamına bakacak olursak, altın, gümüş, mücevher gibi değerli şeylerden oluşmuş yığın, büyük servet anlamına gelmektedir. Benim hayat felsefemde ise en büyük hazinem sağlığım. Para, servet, mülk vb ile pek çok şey elde edilebilir ancak sağlık elde edilemez. Bu sebeple gerçek anlamda zenginliği cüzdanımızda değil bedenimizde aramalıyız diye düşünüyorum. Sıkıldığımız ya da stresli olduğumuz zaman, en azından sağlığım yerinde diye düşünmeliyiz ve düzenli spor yaparak vücudumuza zaman ayırmalıyız.

Sosyal Sorumluluk olmazsa olmazım…

ZİÇEV İzmir ziyaretimden…

Sosyal Sorumluluk toplumların can damarıdır. Bunu her fırsatta ifade ederim. Yazılarımda da yapılan projelere yer vermeye özen gösteriyorum. Toplum yararına projeler yapıp, bireylerle ortak payda etrafında toplanınca kendimi mutlu hissederim. Dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlarım. Bu ruhu hissetmenin en güçlü zenginlik kaynaklarından olduğuna inanıyorum. Hepimizin insan olduğunu ve birbirimizden farkımız olmadığını hatırlamamızı sağlıyor. Güçlü güçsüz, zengin fakir, yaşlı genç gibi ayrımlar yapmaksızın daha çok bir arada olmalıyız.

Minik patiler mutluluk kaynağım…

Tüm canlıları çok seviyorum ancak kediler benim için özel bir yere sahip. Onlarla zaman geçirmek beni çok mutlu ediyor. Çok masum olduklarına inanıyorum. Onların bu sevgisi ve masumiyeti bizlere çok iyi geliyor. Kedilerin insan sağlığı üzerinde ki yararlarını biliyorsunuz. Saymakla bitmiyor. Buna ilaveten örnek vermem gerekirse, mama verdiğim zaman ki hallerini çok seviyorum. Gözlerini kırparak verdikleri teşekkür beni çok mutlu ediyor. Onlara yardımcı olmak, dile getirilen yanlış bilgilerin aksine dost canlısı hallerine şahit olmak en büyük keyfim. Bir evcil canlı beslemenizi, besleyemiyorsanız da mama ve su yardımı yapmanızı önemle rica ediyorum.

Bitirirken…

Bu yazı, kendi zenginliklerinin değerini bilenler ve hayatı dolu dolu yaşamaya gayret edenler için.

Gelecek yazımda buluşmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: