İzmir’i düşünüyorum…

İzmir bir şehirden ötedir benim için – Ege Atis

(12.11.2020)

Ege Atis

İzmir ülkemizin göz bebeğidir. İklimi, bereketli toprakları ve güler yüzlü insanları neşe saçar etrafa. Bir şehirden ötedir benim için. Bu yazımda İzmir’de yaşananlar hakkında ve çeşitli konularda görüşlerimi kaleme alıyorum.

Çok üzgünüm…

30 Kasım 2020 tarihinde İzmir’de büyük bir deprem yaşadık. Kendi adıma aktarmam gerekirse hayatımda yaşadığım en büyük depremdi. Korkutucu ve en önemlisi düşündürücüydü. 3-4 gün boyunca ekran başından kalkmadım. Haberleri takip ettim ve umut ışığı bekleyen vatandaşlarımıza odaklandım. İnanın bana hem üzücü hem de çok sinir bozucu günler yaşadım. Depremin 58’inci saatinde İdil, 65’inci saatinde Elif ve 90’ıncı saatinde Ayda’nın sağlıklı bir şekilde kurtarılması umut ışığımız oldu ancak çok sayıda insan yaşamını yitirdi. İzmirli bir yurttaş olarak çok üzgünüm. Depremde yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımızın ruhları şad olsun.

İzmir halkı örnek gösterilmeli...

Yaşanan deprem sonrası, özellikle İzmirli vatandaşların depremzedelere yardımlarını dikkatle takip ettim. Çok organize, omuz omuza bir görünüm vardı ve en önemlisi yardımlar çok hızlı gerçekleşti. Çadırlarda yaşamını sürdüren yurttaşlara gerek maddi gerekse manevi destekler bir an olsun azalmadı aksine artarak devam etti. Ben de elimden ne geliyorsa yardımcı olmaya özen gösterdim. Gördüklerim, yaşadıklarım depremin acılarını azda olsa dindirmeme yetti. İşte bu nedenle her ne söyleniyorsa söylensin, İzmir halkı bambaşkadır ve örnek alınmalıdır. Bu sebeple, maddi manevi şartlarını seferber eden herkese sonsuz teşekkür ederim. İyi ki varsınız. İzmir’in yaralarını hep birlikte saracağız.

Bunlara ilaveten…

Covid 19 halen bizimle…

Etrafıma baktığım zaman maskeli insanlar görmek bir nebze de olsa huzur veriyor ancak bu yeterli değil. Son zamanlarda etrafımdan sıklıkla covid-19 vakaları duyuyorum. Hiç şüphesiz hepsinin sebebi tedbirsizlik. Geçmiş yazılarımda da kaleme aldığım gibi ciddi tedbirler uygulamamız gerekiyor. Sosyal mesafemize dikkat etmek, hijyen kurallarına eksiksiz uymak çok önemli. Avrupa ve tüm dünya gibi bizim ülkemizde büyük bir sınav veriyor. Bunu artık iyice anlamalıyız, covid-19 bitmedi ve halen aramızda.

İstanbul vizyonu örnek alınmalı…

Brand Week İzmir neden olmasın…

Fotoğraf: Ege Atis

İzmir’i çok seviyorum ve bu nedenle yazılarımda sıklıkla tavsiyelerde bulunuyorum. Ege Bölgesi açısından önemli bir şans olan İzmir, daha dinamik bir şehir olmalı diye düşünüyorum. Bu noktada şehrin önemli isimleri (Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası, EBSO vb) İstanbul vizyonunu örnek almalı. Örnek vermem gerekirse, geçtiğimiz gün Brand Week tarafından 7. si düzenlenen Brand Week İstanbul’un bir oturumuna katıldım. Konuklar Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk ve Ana Haber Sunucusu Selçuk Tepeli’ydi. İzlerken hep böyle bir organizasyon neden İzmir’de olmaz diye düşündüm. Durumu kendi açımdan sorguladım. İzmir böyle atılımlar yapsa gençleriyle hem çok daha enerjik olur hem de istihdam yaratma konusunda yeni atılımlar yapabilir. Sözün özü bu şehre bir Brand Week İzmir çok yakışır.

Bitirirken…

Bu yazımda sizlere gözlemlerimi notlarımla harmanlayıp aktarmaya çalıştım.

Gelecek yazımda buluşmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: