Bir senaryo kapitalizme baş kaldırırsa…

(18.07.2020)

Ege Atis

Geçmişte aldığımız tüm kararlar, bizi kaçınılmaz şekilde geleceğe taşır – La Casa De Papel

Dünya tarihine baktığımızda, yaşanmış her olayın (savaşlar, isyanlar vb) altında bireylerin ve toplumların ekonomik durumlarının yattığı görülmüştür. Günümüzde esiri olma noktasına geldiğimiz kapitalist düzen toplumların psikolojisini ve dünyanın huzurunu bana göre alt üst etmiş durumda. Dünyada yaşayan bireyler olarak kapitalist sistemin dayatmaları ile mücadele veriyoruz. Bu yazımda sizlere kendi açımdan bir farkındalık olarak nitelendirdiğim ve dünyanın fenomeni haline gelen bir senaryodan bahsedeceğim.

Öncelikle kapitalizm nedir ?

Kapitalizm, üretim araçlarının özel mülkiyetine ve bunların kar amacıyla işletilmesine dayanan bir ekonomik sistemdir. Kapitalizme göre toplumda yönetenler ve yönetilenler olmak üzere iki sınıf bulunmaktadır. Üretim araçlarının birçoğu, yöneten sınıfın elindedir ve işletilmesi de yine yöneticilere aittir. Tanımına bakacak olursak, belki gayet normal görünüyor diyebilirsiniz ama işin aslı öyle değil. Günümüzde bu düzene kendini fazlasıyla kaptırmış bir yapı mevcut ve bu dünyayı fazlasıyla yaralıyor. Daha fazla, daha fazla mantığı bir bakıyoruz doğayı görmezden geliyor ya da yeşil banknotlar uğruna çocukların masumiyetini kullanabiliyor.

Nedir bu La Casa De Papel etkisi ?

La Casa De Papel Vancouver Media tarafından hayata geçirilen, İspanyol yapımı bir soygun ve suç dizisi olarak biliniyor. Dizinin yapımcısı Alex Pina olmakla beraber ilk olarak İspanyol kanalı Antena 3’te yayınlanmıştır. 2017 yılının sonlarına doğru Netflix tarafından hakları satın alındıktan sonra dünya çapında bir fenomen haline gelmiştir. Dizi hayatlarını tehlikeye atma uğruna, darphaneye soygun düzenleyen bir grup insanı, grubun adaletsiz düzene isyanını ve onların etrafında dönen olay örgüsünü işlemektedir. Benim gözümden yorumladığım zaman her fırsatta ifade ederim. LCDP kapitalizm ve onun dayatmalarına bir başkaldırıdır. Böyle düşünmemin temel sebebi senaryonun tersine etki yaratan bir çizgide olması. Dizinin altında aslında çok ince ve net mesajlar yer alıyor. Soygun sırasında profesörün isyanını dile getirmesi, 3. sezonda Madrid caddelerine havadan çuvalla paraların saçılması ve daha fazlası. Hiç düşündünüz mü ? Soygun olmasına karşın paranın hayatımızdan önemli olmadığı çok ince vurgulanıyor. İşte bu yüzden dünya çapında uçsuz bir etki yarattı. Özellikle 2000’den bu yana kapitalist sistem dünyayı ve insanları adeta boğma noktasına geldi. İnsanların bu sistemin biteceğine olan inançları tükendi derken, LCDP’nin ortaya çıkması kapitalist düzene ve baş aktörlerine, insanları para uğruna değiştiremez ve sindiremezsiniz mesajı verdi. Bu nedenle izlememiş herkese tavsiye ediyorum. Hayat yeşil banknotlardan daha değerli.

Para gerçekten her şey demek mi ?

İnsanoğlu olarak hayatta karşılamamız gereken temel ihtiyaçlarımız var ve bu konuda para elbette olmazsa olmazımız. Öte yandan bana göre para her şey demek değildir. Örneğin bir elbise ve iki yakın arkadaşı düşünelim, her ikisi aynı modeli beğeniyor ve paraları mevcut, bir bakıyoruz birbirlerini adeta ezmeye çalışıyorlar. Çünkü paranın büyüsüne kapılmışlar. Oysa ki dostluktan daha önemli hiçbir şey olmamalı. Bir birey dostluğun sevgi bağı ile o elbiseyi arkadaşına hediye edip başka zevkler arayabilmeli. (Bu çok ufak bir örnek, olaya daha geniş açılı örneklerle bakacağınızı düşünüyorum). Bu noktada bir önceki paragrafta vurguladığım gibi LCDP’i izlemenizi öneriyorum. Dostluğun önemini görme fırsatınız olacak.

Bitirirken

La Casa De Papel’i ve onun etkisini kısa ve öz yani hayatın içinden anlatmaya, yorumlamaya çalıştım. Umarım yazım sizlere detaylı düşünme ve derine inme fırsatı sağlamıştır.

Gelecek yazımda buluşmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: