2020’ye bakarken…

(15.09.2020)

Ege Atis

2020 dünya ve insanoğlu için hayli zor geçti ve geçmeye devam ediyor. Geride bıraktığımız 9 ayda pek çok tecrübe yaşadık. Yılı kapatmamıza 3 ay kalmışken, geriye dönüp bakma ihtiyacı hissediyorum.

Sivil Toplum Örgütleri beni düşündürüyor…

Sivil Toplum Örgütleri toplumların can damarıdır. Bunu her fırsatta mutlaka dile getiririm. Dünyanın geleceği adına, sosyal sorumluluk bilinciyle yapılan çalışmaların destekçisiyim. 2020 olası proje fikirleri için büyük bir potansiyel yarattı ancak çok önemli bir noktanın görmezden gelindiğini düşünüyorum. Geçmiş yazılarımda da yazdığım gibi, projeler belirli kriterler için değil (para, ödül, kristal vb) toplum için yapılır. Gerçek anlamda bir sivil toplum gönüllüsü olarak bu noktaya çok dikkat ediyorum. Takip ettiğim, gördüğüm pek çok kuruluş mevcut (gerek yerel gerek uluslararası). Güzel çalışmalar yapıyorlar ama bu konuya hiç dikkat etmiyorlar. Sosyal medya paylaşımları ise cabası. Bu bir bilinç meselesi ve toplumsal bakış açısını özümsemek gerekiyor. Bu durumun 2021 yılında değişmesini umut ediyorum.

Hayretler içindeyim…

Koronavirüs (COVID-19) dünya genelinde şok etkisi yarattı. Hepimiz haberleri takip ediyoruz (dünya ve yurt geneli) tedbirleri dinliyoruz. Peki gerçek anlamda dikkat ediyor muyuz ? Bundan şüphe duyuyorum. Gerek ülkemizde gerekse dünya geneli yapılan maske karşıtı eylemleri ve söylemleri (vb aktiviteler) gördükçe hayret ediyorum. Aşı bulununcaya dek kalıcı tedavisi olmayan bir salgının tam ortasında duruyoruz. Bunda anlaşılmayacak bir nokta olmadığı görüşündeyim. Bireylerin bilinçsizliği hem riski arttırıyor hem de sağlık çalışanlarının işini zorlaştırıyor. Bu sebeple lütfen gerekli tedbirlere uyalım, akla ve mantığa uygun hareket edelim. Unutmayın aylardır çocuklarının yüzünü göremeyen, evine gidemeyen sağlık çalışanlarımız var.

Güzel gelişmelerde oluyor…

2020 yılında negatif gördüğüm gelişmeleri ve fikirlerimi sizlerle paylaştım. Buna ilaveten olumlu gördüğüm gelişmeleri de (fikir, karar vb) paylaşmak istiyorum.

Dost canlısı bir girişimci Buket Porsuk…

Kedileri ve köpekleri çok seviyorum. Onlar için elimden gelen desteği göstermeye çalışan bir bireyim. 2020 yılında çok hoşuma giden bir girişime rastladım. Can Dostu Pati Pet Shop ismini taşıyor. Canlılar için faaliyet gösteren bir girişim bu. Kurucusu Buket Porsuk sokak canlılarını besliyor ve imkan buldukça bakımlarını yaptırıyor. Kendisi ile iletişime geçtim. Buket Hanım hayalini: “Kedileri ve köpekleri can dostlarımız olarak görüyorum. Bu sebeple onlar için 5 aydır internet üzerinden yatak satışı yapıyorum. Hedefim gelecekte bir pet shop dükkanı açmak ve daha fazla canlının kalbine dokunabilmek” olarak ifade ediyor. Bu hayalinin bir gün gerçekleşmesini diliyorum.

Yaz sezonunda bakımını üstlendiğim bir kedi doğum yaptı. Yavruları ve kendisi için resimde görmüş olduğunuz modellerden bir ev satın aldım. Çok beğendim. Modellerin tümüne dilerseniz instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Minik dostunuz için şimdiden güle güle kullanmanızı diliyorum.

Seyircisiz Süper Lig doğru karar…

Bildiğiniz gibi Süper Lig 2020-21 sezonunun ilk yarısı seyircisiz oynanacak. Başkan Nihat Özdemir kararın Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’na danışılarak alındığını açıklamıştı. Alınan bu kararı son derece doğru buluyorum ve bir sporsever olarak Sağlık Bakanlığı’nda ve Bilim Kurulu’nda yer alan tüm yetkililere teşekkür ediyorum.

Bitirirken…

2020’de yaşadığımız ilk 9 ay bana bu yazıyı kaleme almam gerektiğini anımsattı. Kendi açımdan gördüklerimi samimi bir dille yazmaya çalıştım. Umarım kalan 3 ay umut dolu bakacağımız gelişmelerin habercisi olur.

Gelecek yazımda buluşmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: