Hayattan keyif almak önemli mesele…

Hayattan keyif almak bir seçim ve onu iyi değerlendirmek gerek – Ege Atis

(09.05.2021)

Ege Atis

Zaman su gibi akıp gidiyor der büyüklerimiz. Bu sözü çok severim çünkü hayat hızla akan bir nehir ve biz insanoğlu onun içinde yaşıyoruz. Kimi zaman bu durumun farkına varıp kendimizi dinlesek bile, çoğu zaman bunu başaramadığımız bir gerçek. Aslında bir durup düşünsek, pek çok güzelliğin farkına varacağız. Biraz mola vermek inanın bu kadar zor değil tam aksine oldukça kolay. İşte bu yüzden hayattan keyif almak en önemli mesele ve buna odaklanmanın tam zamanı diyorum. Bu yazımda sizlere hayattan keyif aldığımı hissettiren çeşitli konulardan bahsedeceğim.

Kediler şahane canlılar…

Çocukluğumdan beri canlıları çok severim ancak kedilere özel bir sevgi duyuyorum. Onların bizleri anladığını ve bizlerden biri olduklarını her zaman söylerim. Keyif almak demişken onlarla zaman geçirmenin verdiği mutluluğu hiçbir şeye değişmem. Kendilerini sevdirmek için yaptıkları şirinlikler, hareketler bizleri çocuk gibi sevindiriyor. Kedilerle oyun oynayıp, onları seviyorum. Kendi adıma söylemem gerekirse, onların hallerini gördükçe içimdeki çocuğun ortaya çıktığını ve mutlu olduğunu hissediyorum. Bunlara ilaveten sokakta gördüğüm kedileri mama ve bir kap süt ile beslemeye çalışıyorum. Mama yediklerini gördüğüm an aldığım huzur bir başka oluyor. Günümüzde onlarca canlı bizlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. Onları anlamalı ve korumalıyız. Eğer imkanınız varsa, mutlaka kediler ile vakit geçirmenizi öneriyor ve sahiplenmenizi diliyorum.

Sivil Toplum olmazsa olmazım...

Ziçev İzmir ziyaretimden

Ben bir sivil toplum gönüllüsüyüm bu nedenle çalışmalara mutlaka katılıyorum. İlaveten yazılarımda sıklıkla sivil toplum örgütlerine yönelik fikirlerimi paylaşıyorum. Onların, yeniliklerin öncüsü olduğuna inanırım. Çünkü planlanan projeler, çalışmalar ile yeni fikirlere öncülük ederler. Bilinçli bireyler her daim farklı kalplere dokunup, gönüllere hitap edebilmeli diye düşünürüm. İşte bu sebeple çeşitli projeler geliştirip elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Pandemi etkili iletişim çalışmalarımızı (yüz yüze faaliyetler) engelledi kabul ediyorum ancak sosyal sorumluluk bilincine ket vuramadı ve her ne olursa olsun vuramayacağı görüşündeyim. Son bir yıldır faaliyetlerime dijital mecralardan devam ediyorum. Eskiye nazaran projelerin sistemi aksayabiliyor tabii ama yine de son sürat devam ediyor. Koşullar ne olursa olsun, sosyal eşitlik vizyonuyla yapılan çalışmalar ve dokunduğum kalpler bana mutluluk veriyor. Bugün bir bireyin hayatına dokunabildim diyerek motivasyonumu dinç tutuyorum ve çalışmalarıma devam ediyorum. Hayattan keyif almak ve paylaşım duygusuna ortak olmak istiyorsanız, sosyal sorumluluk projelerine dört elle sarılmanızı diliyorum.

Not: Yeni döneme merhaba…

JCI Karşıyaka benim de içinde bulunduğum bir organizasyon. Geçtiğimiz ay Covid-19 yasaklarının kademeli olarak serbest bırakılmasıyla birlikte genel kurul toplantısı gerçekleşti ve 2021-22 dönemi resmi olarak göreve başladı. Kaliteli projeler, fikirleri paylaştıkça çoğalır. Yeni dönemin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

İlaveten: İtibar Yönetimi vizyon ister…

Salim Kadıbeşegil ile sohbet hatırası

Salim Ağabey (Salim Kadıbeşegil) benim çok sevdiğim bir büyüğümdür. Fırsat buldukça Alaçatı’da kapısını çalar sohbet etmeye giderim. İtibar Yönetimi üzerine yazılarını, kitaplarını okur ve mutlaka takip ederim. İtibarın felsefesi üzerine konuşmak çok keyiflidir. Sivil Toplum Örgütlerinin ve üyelerinin itibarlı olmaları konusuna çok değiniriz. Dünya Vatandaşlığı Yolcusu olmak ise bu noktada çok önemlidir.

Derneklerde yönetimlerin şeffaf, dürüst ve en önemlisi objektif olmaları gerekir. Bu özelliklere sahip yapılar deyim yerindeyse kurumsaldır ve katılımcılara hem mutlu hem de huzurlu bir paylaşım ortamı sağlar. Ülkemizde birçok derneğin ne yazık ki kurumsal yapılardan uzak olduğunu ve bu durumu farkında olmadıklarını görüyorum. Bunu son derece itibarsız ve yanlış bulduğumu ifade etmeliyim. Salim Kadıbeşegil’in kulakları çınlasın.

Spor tarihi ilgimi çekiyor…

Spor benim olmazsa olmazım. 10 yıl lisanslı basketbol oynadığım için parkeden, salondan gelen bir bireyim. Bununla birlikte araştırmacı bir karaktere sahibim ve spor liglerinin, takımlarının tarihsel araştırmasını yapmak bana keyif veriyor. Üniversitede bitirme projem spor ekonomisi üzerineydi. Hobi olarak araştırmalar yaparken bir anda akademik anlamda da araştırma yapma fırsatı bulmuştum. Bu nedenle son senemi unutmam mümkün değil desem yeridir. Günümüzde NBA ve Avrupa Futbolu hakkında araştırmalar yapıyorum. Edindiğim bilgileri zaman zaman kalemimle harmanlayarak sizlere de aktarıyorum. Hayattan keyif aldığım aktivitelerin başında spor araştırmaları geliyor. Spor birleştirici güçtür sözünü bir başka yöntemle deneyimledim.

Fotoğraflar ile gelen huzur…

Pandemi öncesi fotoğraf çekmek için bu kadar zamanım olmazdı ancak son bir yıldır daha sık fotoğraf çekiyorum. Bu dönemde fotoğraf çekmenin ne kadar huzur verici ve dinamik bir hobi olduğunu keşfettim. Henüz profesyonel makinem mevcut değil. Mobil cihazım (Samsung Galaxy Note 8) ile çekimler yapıyorum ancak oldukça tatmin edici olduğunu gönül rahatlığıyla ifade edebilirim. Kendi iç sesinizi dinlemek istiyorsanız fotoğrafçılığa başlamanızı tavsiye ederim.

Bitirirken…

Bu yazımda sizlere kendi yaşantımda keyif aldığım yönleri aktarmaya çalıştım. Hayatın değerini daha iyi anlayıp, kendinize keyif alacağınız alanlar yaratmanız dileğiyle.

Gelecek yazımda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: