Yenilikleri kaçırmayalım…

Yaratıcılık” yeni şeyler düşünmek, “Yenilik” yeni şeyler yapmaktır. Levitt


(23.01.2021)

Ege Atis

21. yüzyıl dünyası yeniliklerin öncüsü konumunda. Bilgi kaynaklarının son derece bol olması çağımızın en büyük avantajı. Yenilikler ise hayatımızın önemli bir parçası olarak bizlerle birlikte yol alıyor. Bireyler olarak kimi zaman yeni fikirler üretirken, kimi zaman ise mevcut fikirleri (proje, ürün, vb yenilikler) takip ediyoruz. Yani bilgi birikimlerimizi genişletiyoruz ve hayattan keyif alıyoruz. Bu yazımda hayatın içinden çeşitli yenilikleri sizler için kaleme alıyorum.

Futbol dünyasına yeni bakış…

Spor branşlarını yakından takip ediyorum. Futbol onlardan biri ve görüşlerimi kalemimle de aktarmaya özen gösteriyorum. Örnek vermem gerekirse İngiltere Premier Lig’i yakından takip ediyorum. Ülkemizde futbol oldukça popüler, hal böyle olunca en çok ilgi gösterilen branş olarak görüyoruz. Bu durumu eleştiriyorum çünkü sporun her dalı ilgiyle takip edilmeli diye düşünüyorum. Konumuza dönecek olursak, sosyal mecraların oldukça revaçta olduğu şu günlerde, yeni bir girişim dikkatimi çekti ve takibe aldım. İsmi “At Gözlüğü“, kurucuları ise Ataberk Aydemir ve Berk Özşenoğulları. Üniversiteden yakın arkadaşlarım. Ataberk Fenerbahçe, Berk ise Galatasaray taraftarı. Kurdukları kanalı görünce telefon ettim, konuştuk. Dinleyince bunu kaleme almam lazım dedim. Kanalın kuruluş hikayesini: “Çocukluğumuzdan beri gönül verdiğimiz kulüplere çok sıkı bir şekilde bağlıyız. Bu bağlılık tüm spor dallarında kendini gösterse de, ülkemizin bir gerçeği olan futbol en çok ilgi duyduğumuz alan oldu. Lise yıllarımızdan beri bir spor programı yapmayı hayal ederdik. Youtube gibi bir imkanı değerlendirip kanalı kurmaya karar verdik. Temel amacımız futbola objektif bakabilmek çünkü fanatizmin sporun verdiği eğlenceyi engellediğini düşünüyoruz. Bu sebeple #RakibineSahipÇık etiketimizi yarattık. Ezeli rakiplerimizi objektif bir şekilde yorumlamaya gayret ediyoruz. Haftalık maç yorumları, skor tahminleri ve kulüp ilişkileriyle ilgili içeriklerimiz mevcut. İzleyicilerimize felsefemize ortak olup, bizleri takip ettikleri için teşekkür ediyoruz” olarak aktardılar. Bu yaklaşımı çok beğendim ve yürekten destekliyorum.

JCI Karşıyaka’nın genç kalemleri geliyor…

Ben bir sivil toplum gönüllüsüyüm bu nedenle çalışmalara mutlaka katılıyorum. İlaveten yazılarımda sıklıkla sivil toplum örgütlerine yönelik fikirlerimi paylaşıyorum. Onların, yeniliklerin öncüsü olduğuna inanırım. Çünkü planlanan projeler, çalışmalar ile yeni fikirlere öncülük ederler. JCI Karşıyaka benim de içinde bulunduğum bir organizasyon. Hem dinamik hem de güçlü bir iletişim mevcut. Bunlara önem veren biri olarak JCI’a vakit ayırmaktan sıkılmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Geçtiğimiz hafta bir toplantıya katıldım. Yönetim Kurulu ile birlikte beyin fırtınası yaptık. Çok güzel fikirler üzerine konuştuk. Örneğin gönlünde yazı yazma isteği olan katılımcılara hitap edebilmek adına, kalemin gücü etrafında buluşmaya karar verdik. JCI Karşıyaka yakında, yeniliklerle dolu bir blog sitesini takipçileri ile paylaşacak. Güzel işlerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Takipte kalın.

Benim yenilik alanım…

Gastronomi mezunu değilim ancak yemek yapmayı çok seviyorum. Hoş, yemek yapmak için illaki gastronomi okumak gerekmiyor ama bazı uzmanlar olaya ne yazık ki bu bakış açısıyla yaklaşıyor. Son derece yanlış olduğu görüşündeyim. Her insanın kendine yenilikler kattığı aktiviteler vardır. Benimki ise mutfak. Aklıma yeni bir yemek fikri geldiği zaman soluğu orada alırım. Yeniliklere inanmak en güzel yöntem diye düşünüyorum ve bu konuda ilham kaynağınızın olması çok önemli bir faktör. “Ruhun Doysun” benim rehberim oldu. Mehmet Gürs’ün anlatımıyla olaya bakış açımı değiştirdim. Yani kendi hobilerime yenilik kazandırdım. Geçtiğimiz akşam uzun zamandır düşündüğüm ev yapımı hamburger yaptım. Malzemelerin hazırlanmasından, tabağın sunum aşamasına kadar her adımı keyif vericiydi. Sözün özü mutfakta vakit geçirmenizi öneriyorum.

NOT: Grundig Türkiye’nin katkılarıyla, yaz sezonu kaleme aldığım yazıma mavi simgeden ulaşabilirsiniz.

Nescafe’den yepyeni bir lezzet…

Yenilikler demişken, sizlere bir bilgi aktarmak istiyorum. Kahve sektörü ülkemizin göz bebeği haline gelmiş durumda. Günlük hayatlarımızda sıklıkla tüketiyoruz. Keyifli sohbetlerin kapısını araladığımızı düşünüyorum. Nestle bu alanda gerek ülkemizde, gerekse dünya genelinde takip ettiğim bir marka. Dünya devi desem yanlış olmaz. Ülkemizde de faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam ediyor. Bizleri kahve alanında yeni bir ürünle buluşturdular. İsmi “Nescafe Karamel Aromalı 3’ü 1 Arada”. Geçtiğimiz hafta satın aldım. Paket rengi çok hoşuma gitti. Tadına baktım ve çok beğendim. Kahve sektörüne farklı bir soluk katılmış diye düşünüyorum. Biz kahveseverleri yepyeni bir tat ile buluşturan Nescafe Türkiye‘ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Bitirirken…

Bu yazımda objektifimden gördüklerimi siz değerli okurlarıma aktardım. Yeniliklerin hayatlarımızdan eksik olmayacağı nice güzel günler yaşamak dileğiyle. Sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: